Menü Kapat

Başlangıç

Modelcilik kolay görünen ancak fazlasıyla sabır isteyen ve azim gerektiren bir uğraştır. Bu uğraşa başlamadan evvel yıllarca amcanım marangoz atölyesinde ahşap işleri ile iç içe yaşadım. Kokusu, işlenmesi vb. işler hep hoşuma gitmiştir ki modelcilik serüvenimde geçmişteki bu tecrübenin işimi hiç de kolaylaştırmayacağını anlamam çok zamanımı almadı.

Öyle ki, model yapmak ciddi bir el becerisi ister. Zaman gelir sağlığınızdan bile fedakarlık yaparak, başladığınız işi bitirmek için uğraş verirsiniz. Uykusuz geceler yorgun sabahlara dönüşür. Yaptığınız şeyi defalarca yapıp bozarsınız, onlarca kez aynı işi yapmak zorunda kalırsınız; tam oldu derken ustaların uyarılarıyla defalarca bozup bozup tekrar yaparsınız. Kısacası bu iş yeteneğinizin olup olmaması ile alakalı olduğu kadar, kişilik özelliklerinizle de alakalıdır. Sabırsız, sıkılgan ve pes eden bir yapınız var ise başlamamanız en azından hayal kırıklığı yaşamanızı engellemiş olur.

Bu işi püf noktası “DOĞRU YERDEN BAŞLAMAK”tır. Mühendis olabilirsiniz, sanatçı da doktor da olabilirsiniz ve hatta başka başka hobiler ile de uğraşıyor olabilirsiniz ancak daha önce hiç gemi modeli yapmamışsanız yanlış yerden başlamak sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Nitekim bu işin eğitimini aldığım Pınar Hobi Atölyesi’nde defalarca bu durumla karşılaştım.”Ben bu işi yaparım, benim elim yatkındır” diyerek başlanmaması gereken modellerden başlamakta ısrar edip sonrasında elinde parçalarla atölyeye koşan çok insana şahit oldum. bu durum tüm işler için geçerlidir. İstisnalarda kaideyi bozmayacaktır.

Modelcilik yaşamına iki farklı şekilde başlamanız mümkündür. Bunlardan birincisi bir kit aracılığı ile başlamaktır ki ilk başlayanlar için modelin iskeletini öğrenmesi açısından önemlidir. Kit ile başlamak size bir çok avanta sağlayacaktır. Örneğin; bir gemi iskeletinin nelerden oluştuğunu öğrenmek, çeşitli parçaların hazır hallerini görerek neyin nasıl yapılabileceği konusunda fikir yürütmenizi sağlamak ve az malzeme alarak (yapıştırıcı, falçata, cetvel vb.) en azından bu işi yapıp yapamayacağınız öğrenmemin maliyetini düşürmek akla gelen ilk faydalarıdır.

İkinci yol ise plandan çalışmaktır ki, plandan çalışmak en az iki model yaptıktan sonra önerilir. Plandan çalışmaya başladığınızda öncelikle planı temin etmeniz gerekir. Arkasından 500-750 TL civarında bir alet ihtiyacını olacaktır. Çünkü artık plandan çalışacak ve aksesuarların büyük kısmını kendiniz yapacaksınız. Aksesuarları yapmanın sizi yoracağını mı düşünüyorsunuz? Aslında plan okumayı öğrenmek ve onu tecrübe etmek çok daha karmaşıktır. Ve belki de ilk öğrenilmesi gereken şeydir. Çünkü planı okumayı öğrenemezseniz ne aksesuarları yapabilirsiniz ne de modelinizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra bir de tabi ki bu iş için uygun bir mekanın olması gerekir. Dağınıklık getiren, pis, tozlu bir süreci vardır. Evde herhangi bir odada yapılabilecek bir uğraş değildir. Modelciliği boyası, zımparası, macunu vb. işleri vardır ve fazlasıyla toz ve koku çıkmasına neden olur.

Finalde son tavsiyem öncelikle nasıl bir modelci olmak istediğinize karar vermenizdir.

SIRADAN MI? YOKSA SIRADIŞI MI?

Unutmayın!

Her şey bir modelle başlar…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir